تبلیغات
گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی - نظریه اتمی

گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی
 
شیمی،زندگی ما،آینده ی ما


نظریه اتمی
 
 در این مقاله سعی داریم تا داستان تکامل نظریه اتمی و در نهایت نظریه های اتمی مدرن و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه را به طور مختصر مورد بررسی قرار دهیم. که برای دانش آموزان و دانشجویان علاقمند به شیمی، فیزیك و مباحث مربوط به اتم می تواند قابل بوده و همچنین برای افرادی كه در مورد تاریخچه كشف اتم می خواهند به تحقیق به پردازند مورد استفاده قرار گیرد. در ضمن متذكر می شود كه نویسنده مقاله در حال نگارش كتابی در همین زمینه می باشد كه به طور مفصل به شرح تاریخچه اتم پرداخته و می تواند مرجع كاملی در این زمینه باشد. 
 
- نظریه اتمی در عهد عتیق:
داستان اتم دارای فراز و نشیب های بسیاری می باشد كه دانستن آن بسیار جالب و آموزنده است. گفته می شود برای اولین بار لوسیپوس  leucippus ایده تشكیل مواد از ذرات بی نهایت ریز را مطرح ساخته است. او در شهر آبدرا در یونان نظریات خود را به دیگران آموزش می داد. معتقد بود مواد را می توان با بریدن، شكستن و... می توان به ذرات كوچكتر و كوچكتری تقسیم نمود. ولی در یك جایی این تقسیمات پایان می یابد و به ذره ای می رسیم كه دیگر قابل تقسیم نخواهد.
 لوسیپوس شاگردی داشت به نام دموكریتوس كه به نظریه استاد علاقمند شده و سعی در گسترش آن نمود. وی سفرهای بسیاری نمود و رساله های زیادی نوشت،‌كه بر اثر مرور زمان رساله هایش از بین رفتند.
دموكریتوس Democritus  كه حدود ۴۰۰ سال قبل از میلاد می زیست معتقد بود كه جهان از اتم و فضای خالی تشكیل شده است و اتم ها ذرات غیر قابل تجزیه هستند و تقسیم ناپذیرند. توجه شود كه اتم نام خود را نیز از همین تجزیه ناپذیریش كسب كرده است.(A علامت نفی بوده و tom به معنای قابل تجزیه می باشد.)
 نظریات لوسیپوس و دموكریتوس توسط افرادی چون اپیكوروس Epicurus و لوكریتوس Lucretius به آینده راه یافت به طوریكه ملاصدرا در ایران اقدام به تكمیل نظریه اتمی و استفاده از ان در فلسفه و تمثیل نمود.
 
- بازگشت به نظریه اتمی در عصر جدید :
در سال ۱۷۸۰ میلادی لاوازیه Lavoisier با كشف قانون بقای جرم كه می گفت : " جرم كلی مواد در واكنش شیمیایی تغییر نمی یابد و جرم مواد اولیه با جرم محصولات برابر است." یك گام جدید در توسعه نظریه اتمی به پیش رفت.
در سال ۱۷۹۷ پروست Proust فرانسوی قانون نسبتهای معین را پیشنهاد نمود كه می گفت" در یك تركیب شیمیایی نسبت وزنی عناصر به یكدیگر مقداری ثابت است."  یعنی 1 گرم هیدروژن با 8 گرم اكسیژن تركیب می شود.
طبقه بندی: شیمی سال دوم متوسطه، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مهر 1390 توسط محمد مهدی خدادادپور
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ