تبلیغات
گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی - کشف پدیده رادیواکتیو

گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی
 
شیمی،زندگی ما،آینده ی ما


بعد از کشف اشعه X و بررسی خواص این اشعه دانشمندان به این فكر افتادند كه آیا خاصیت فسفرسانس بودن شیشه اشعه كاتدی مربوط به خود شیشه است یا تابش اشعه اشعه X این باعث این پدیده می گردد؟ هانری بكرل (Henri Becquerel) دانشمند فرانسوی كه یك آزمایشگاه مجهز به همراه سنگ نمكهای مختلف را از پدر به ارث برده به این موضوع علاقمند شده و شروع به تحقیق در این زمینه نمود......
بعدها وی به بررسی میزان گسیل انرژی از نمك عنصرهای مختلف علاقمند شده و با قرار دادن آن ها در مجاورت منبع انرژی كه نور خورشید بود شروع به تحقیق در این زمینه نمود. در ادامه تحقیقات وی می خواست نمك اورانیم را آزمایش نماید كه متأسفانه هوا ابری بود و امكان آزمایش فراهم نشد، بكرل هرچه منتظر هوای ابری پاریس آفتابی نگردید و در نهایت وی نمك مربوطه را به همراه دو قطعه فیلم عكاسی كه برای انجام آزمایش ها ضروری بود، در داخل كشوی میزش قرار داده و به منزل مراجعه نمود. تا دو روز بعد از آن روز هوا بارانی بود و دو روز نیز تعطیلات آخر هفته شنبه و یكشنبه و بكرل نتوانست به آزمایشگاه مراجعه نماید. در روز دوشنبه كه هوا نسبتاً بهتر بود، بكرل به آزمایشگاه رفت و بلافاصله بعد از ورود به ازمایشگاه تصمیم گرفت تا فیلم های عكاسی را روز چهارشنبه درون كشوی میز قرار داده بود ظاهر نماید. بعد از ظهور فیلم وی با پدیده غیر منتظره ای مواجه شد. نمك های اورانیم بدون اینكه در مقابل نور آفتاب قرار بگیرند از خود انرژی منتشر نموده و بر روی فیلم های عكاسی تأثیر گذاشته بودند. بكرل از مشاهده این پدیده بسیار متعجب بود در گزارش خود می نویسد:
" تابش اغلب نمك فلئورسانس و فسفرسانس بعد از قطع شدن تابش انرژی از منبع، قطع شده یا رفته رفته از بین می رود. ولی نمك های اورانیم بدون اینكه در مجاورت منبع انرژی قرار بگیرند، انرژی از خود منتشر می نمایند كه شدت این انرژی بر اثر مرور هیچ تغییری نمی نماید."
بعد از كشف این پدیده دانشمندان مختلفی به آن علاقمند شده وتحقیقات گسترده ای برای پی بردن به ماهیت این تابش انجام شد. پیر ( Pierre Curie )  و ماری كوری (Marie Curie)  بعد از انجام آزمایش های مختلف بر روی تابش جدید آنرا رادیواكتیو نامیدند، آن ها همچنین توانستند دو عنصر رادیو اكتیو  جدید به نامهای رادیوم و پولونیم را كشف نمایند.
 
طبقه بندی: شیمی سال دوم متوسطه، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 آذر 1390 توسط محمد مهدی خدادادپور
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ