تبلیغات
گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی - ذرات ریز زیراتمی

گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی
 
شیمی،زندگی ما،آینده ی ما


 آیا در اتم به جز الكتون و پروتون جزء دیگری نیز وجود دارد؟ رادرفورد بعد از کشف هسته اتم و با توجه به تحقیقاتی که بر روی آن انجام داد وجود ذره دیگری را در اتم پیش بینی می نمود.
در آن زمان معین شده بود که عدد اتمی نشانگر تعداد بارهای مثبت در هسته می باشد. ولی جرم اتمی اغلب عنصرها تقریباْ دو برابر تعداد بارهای مثبت بود به همین دلیل دانشمندان می گفتند که تعدادی از پروتون ها در داخل هسته با تعدادی از الکترو نها خنثی شده اند. شما اگر به کتاب شیمی سال چهارم طبیعی ۱۳۲۰ مراجعه نمایید خواهید دید که در آن آمده است که تعداد پروتونها و الکترونهای اکسیژن ۱۶ عدد می باشد که ۸ پروتون داخل هسته با ۸ الکترون خنثی شده است.
اما بعدها چادویک در سال ۱۹۳۲ با بمباران ورقه نازكی از بریلیم توسط هسته اتم هلیوم توانست وجود نوترون را به اثبات برساند. در این آزمایش وی مشاهده كرد كه جریانی از ذرات بدون بار از ورقه منتشر می شود كه میدان مغناطیسی و الكتریكی بر روی ان تأثیر گذار نیست ولی جرمی معادل جرم پروتون دارد. بنابراین سه ذره از ذرات اساسی موجود در اتم شناسایی گردید که مشخصات آنها به این شرح می باشد:
 
ذره                      بار                جرم
الکترون               -۱                 ۰
پروتون                +۱                ۱
نوترون                 ۰                 ۱
 ( لازم به ذكر است كه در اتم بیشتر از ۶۰ نوع ذره شناسایی شده است كه مهمترین آنها همین سه ذره می باشد.)
و سه عدد برای شناسایی هرچه بیشتر یک اتم به کار می رود:
عدد اتمی : تعداد پروتونها و الکترونها را معین می کند. که آنرا با Z می دهیم.
عدد جرمی: جرم یک اتم را نشان می دهد که برحسب واحد جرم اتمی می باشد. این تقریبا با جمع تعداد نوترونها و پروتونها برابر است و آنرا با A نشان می دهند.
تعداد نوترونها: را با N نشان می دهند.
A = Z + N
طبقه بندی: شیمی سال دوم متوسطه، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 مهر 1390 توسط محمد مهدی خدادادپور
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ