تبلیغات
گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی - خلاصه ای از فعالیتهای اداره كل هواشناسی استان كرمان:

گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی
 
شیمی،زندگی ما،آینده ی ما


اداره كل هواشناسی و ادارات تابعه در سطح استان فعالیتهایی را بطور مستمر و شبانه روزی انجام میدهند كه اهم آن بشرح ذیل است.


- وضعیت آب و هوای استان از طریق شبكه ایستگاههای موجود مورد سنجش و ارزیابی قرار میگیرد در حال حاضر حدود یكصد هزار گزارش سینوپتیك ،اقلیمی و بارانسنجی در طی سال از طریق شبكه ایستگاههای موجود تهیه میگردد در ایستگاههای سینوپتیك یك گزارش هواشناسی بنام متار بصورت ساعت به ساعت جهت امور هوانوردی تهیه میگردد و هر سه ساعت نیز گزارش سینوپ جهت تهیه نقشه های هواشناسی صادر میگردد كه از طریق سیستمهای مخابراتی روز مانند Pctelex و سیستم سوئیچینگ در اختیار مركز پیش بینی سازمان هواشناسی كشور قرار میگیرد.

- همچنین گزارشات سینوپتیكی و اقلیمی و بارانسنجی در مركز آمار اداره كل توسط كارشناسان ذیربط جمع آوری تصحیح و طبقه بندی شده و بصورت بانك اطلاعاتی ذخیره میگردد علاوه بر نگهداری اطلاعات در بانك اطلاعاتی اداره كل نسخه ای از اطلاعات جمع آوری شده نیز به مركز خدمات ماشینی سازمان مركزی نیز ارسال میگردد.

- صدور پیش بینی روزانه وضع هوا ی استان در قالب زمانی 24و48 ساعته

- به روز كردن سیستم 134(هواگویا) كه این سیستم بصورت 24 ساعته و از طریق خطوط تلفنی وضعیت هوای استان و سایر استانهای را به شهروندان ارائه می دهد.

- صدور اطلاعیه های در رابطه با شرایط خاص جوی به توصیه های هواشناسی كشاورزی

- انجام جلسات بحث و تبادل نظر (discussion) با حضور كارشناسان سازمان جهاد كشاورزی استان جهت بولتن هواشناسی كشاورزی همراه با توصیه های ترویجی.

- بررسی و تهیه وضعیت آب و هوای استان و ارائه گزارشات تحلیل آب و هوائی ماهیانه و فصلی.

- اعزام كارشناسان به دوره های كوتاه مدت و بلند مدت علمی.

- جمع آوری گزارشات سینوپتیك استان كه بصورت ساعت به ساعت در طول شبانه روز تهیه میگردد. این اطلاعات از طریق سیستمهای مخابرات در كوتاهترین زمان جهت پخش كشوری و بین المللی به مركز مخابرات سازمان ارسال میگردد.

- بازدید مداوم از ایستگاههای استان و انجام بازدیدهای فنی و نظارت بر نحوه كاركرد سیستمهای فنی و ادوات هواشناسی ایستگاهها.

- ارائه آموزشهای لازم به پرسنل ایستگاههای اقلیم شناسی و بارانسنجی.

- تعمیر ادوات و دستگاههای هواشناسی

- پیگیری مداوم جهت سرویس دهی منظم خطوط مخابراتی و هماهنگیهای لازم با مسئولین مخابرات استان..

از مهمترین فعالیتهای انجام شده در سطح اداره كل می توان به نصب و راه اندازی سیستم سوئیچینگ اداره كل اشاره كرد این سیستم وظیفه جمع آوری گزارشات هواشناسی در سطح ایستگاههای استان و ارسال آن به مركز مخابرات سازمان و همچنین دریافت گزارشات هواشناسی سایر استانها و كشورها تصاویر ماهواره نقشه های هواشناسی و بولتن های پیش بینی را بعهده دارد از مزایای این سیستم امكان ارتباط از طریق خطوط تلكس، تلفن و دیتا میباشد.

تلفن گویای 134 بطور شبانه روزی در اختیار همشهریان كرمانی جهت اطلاع از پیش بینی وضعیت جوی استان ، می باشد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 فروردین 1390 توسط محمد مهدی خدادادپور
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ