تبلیغات
گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی - وقتی کشکک زانو حرکت می کند

گروه شیمی دبیرستان دکتر شریعتی
 
شیمی،زندگی ما،آینده ی ما


بسیاری از مردم در سنین مختلف از درد زانو رنج می‌برند، این در حالی است كه پزشكان معتقدند كم‌تحركی و دوری از ورزش علل اصلی درد زانوان است.
دكتر محمود معتمدی، ارتوپد و فوق تخصص زانو و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران در این باره می‌گوید: بیماری نرمی غضروف زانو اغلب در نوجوانان و جوانان بین ۱۰ تا ۲۵ سال شایع است و اگر محور ران در امتداد محور ساق نباشد، در نتیجه استخوان كشكك در جای خود قرار نگرفته و دچار كجی می‌شود كه می‌تواند به داخل، خارج و حتی عقب منحرف شود.
وی اظهار می‌كند: در چنین حالتی، به دلیل این كه استخوان كشكك در جای خود قرار ندارد، بیمار دچار نرمی غضروف استخوان كشكك خواهد شد.
دكتر معتمدی دسته دیگری را كه دچار نرمی استخوان كشكك می‌شوند را افراد بسیار فعال ذكر كرده و می‌گوید: این دسته از افراد كه به اصطلاح می‌خواهند یك شبه قهرمان شوند، با فشار زیاد روی زانوی خود، ناخواسته استخوان كشكك خود را نرم می‌كنند.
وی می‌افزاید: افرادی كه اصلا ورزش نمی‌‌كنند نیز مستعد این عارضه هستند، این امر بیشتر در خانم‌ها مشهود است چرا كه آنها به‌طور كلی هیچ‌گونه حركتی به اندام بخصوص پاهای خود نمی‌دهند و در نتیجه عضلات ناحیه ران (عضله چهارسر)‌ آنها لاغر می‌شود. وقتی این عضله (چهارسر)‌ به هر علتی لاغر شود، استخوان كشكك نیز نرم می‌شود.
● علائم بیماری
علائم بالینی افرادی كه دچار نرمی غضروف استخوان می‌شوند «درد» است، بخصوص هنگامی كه در مواقع بالا یا پایین آمدن از كوه و پله‌های زیاده از حد، آن را احساس می‌كنند.» این فوق تخصص زانو با اشاره به این مطلب خاطرنشان می‌كند: دومین علامت بالینی پس از درد، قفل شدن زانو است كه به صورت موقتی زانو قفل می‌شود و پس از مدت كوتاهی، از این حالت خارج می‌شود.
این استاد دانشگاه در ادامه می‌گوید: «تورم» هم از علائم این بیماری است كه در ناحیه زانوها به وجود می‌آید و باعث پیدایش ترشحاتی در مفصل زانو می‌شود كه معمولا رادیوگرافی ساده می‌تواند در تشخیص آن، بسیار كمك‌كننده باشد.
دكتر معتمدی عنوان می‌كند: گاه برای بهتر دیدن مشكل زانو از«MRI» و آرتروزكپی استفاده می‌شود.
از نظر علایم آسیب‌شناسی، این بیماری به چهار دسته تقسیم می‌شود كه معمولا در مرحله اول غضروف استخوان كشكك نرم می‌شود و در مراحل بعدی به ترتیب غضروف استخوان خط‌خطی و سپس تكه‌ای از غضروف استخوان كشكك از جای خود جدا می‌شود و در مرحله آخر، قطعه‌ای از استخوان جدا شده در بستر می‌افتد.
این پزشك متخصص با اشاره به این مطلب بهترین درمان این بیماری را تقویت عضله چهارسر عنوان می‌كند كه چون لاغر شده است بایستی در راستای قوی كردن آن ورزش‌‌های مخصوصی انجام داد. دكتر معتمدی می‌افزاید: در این ورزش بیمار را روی تخت خوابانده و در حالتی كه انگشتان پا رو به صورت است، عضلات بالای زانو را سفت می‌كنند و در حالت خوابیده ۵ ثانیه گرفته و سپس آن را رها می‌كنند كه این ورزش بایستی روزی ۳ بار و در هر وعده ۲۰مرتبه انجام داد.
وی می‌گوید: در حركت دوم با قرار دادن بالش زیر زانو، سر انگشتان را به سمت صورت گرفته و عضلات چهارسر را منقبض می‌كنند. یا با بستن وزنه‌ای ۲ كیلویی به مچ پا، سر انگشتان را به سمت صورت برده و عضله چهارسر را به مدت ۵ ثانیه منقبض می‌كنند.
با انقباض عضلات چهارسر، درد از بین می‌رود و به مرور نرمی غضروف استخوان نیز رفع می‌شود. بتدریج مایع داخل مفصل زانو نیز از بین می‌رود.» این استاد دانشگاه با اعلام این موضوع، عنوان می‌كند: برای حل مشكل نرمی غضروف استخوان زانو، بایستی سبك و روش زندگی‌مان را تغییر داده و از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداری كنیم.
همچنین تا جایی كه ممكن است باید از توالت فرنگی استفاده كرد و با خواندن نماز روی صندلی، از كوهنوردی، دوچرخه‌سواری و عبور از پله‌های زیاد خودداری ورزید تا دیگر نیازی به عمل جراحی ایجاد نشود.
در هر صورت، اگر مشكل لاغر بودن عضله چهارسر این گروه حل نشود، بیمار در سال‌های آتی دچار آرتروز خواهد شد.
دكتر معتمدی در پایان توصیه می‌كند: افرادی كه دچار این مشكل در سنین جوانی هستند، می‌توانند با منقبض كردن عضله چهارسر زانوان خود، مشكل خود را مرتفع سازند، ولی در كنار این ورزش، شنا و استخر جهت حل هرچه بهتر بیماری نباید فراموش شود.طبقه بندی: پزشکی، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 فروردین 1390 توسط محمد مهدی خدادادپور
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ